• Aktualności

      • Code Week 2022 r.

      • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania – Code Week 2022 r. Jest to inicjatywa, która ma na celu promowanie programowania i umiejętności cyfrowych wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W ramach tej akcji uczniowie klas IV – VIII na lekcji informatyki wykonywali różne zadania pogłębiające posiadaną przez nich wiedzę z zakresu programowania. Poniżej znajduje się fotorelacja z tego wydarzenia. Zdjęcia wykonano z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

       #Laboratoria Przyszłości #Laboratoria Przyszlosci

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów, którzy biorą udział w zajęciach w ramach obchodów Tygodnia Kodowania).

      • Spacer uczniów klas drugich

      • W czwartkowe przedpołudnie klasy drugie wyszły na długi spacer po najbliższej okolicy szukając śladów historii. Pamiętając o zbliżających się Święcie Wszystkich Świętych i Święcie Zmarłych odwiedziliśmy zaniemyskie cmentarze. Zaniemyśl był niegdyś miejscem, gdzie obok siebie żyli przedstawiciele różnych kultur i religii. Na cmentarzu katolickim zapaliliśmy znicze na grobie Zaniemyślan, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Poszliśmy również na cmentarz żydowski. Nie zapomnieliśmy także o cmentarzu ewangelickim.

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klas drugich podczas spaceru po najbliższej okolicy).

      • Prace uczniów klas 5 i 6

      • Jesień jest czasem darów natury. Każdy może znaleźć podczas spaceru coś ciekawego. Uczniowie klas 5 i 6 wykonali z takich darów eko stroiki. Każdy miał już plan, gdzie go postawi lub komu podaruje. Z zaangażowaniem oraz z pomocą warsztatu oraz pistoletu na gorąco otrzymanego z #Laboratoria Przyszłości stworzone zostały takie eko stroiki. 

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klas 5 i 6 podczas tworzenia stroików).

      • Pierwszaki lubią się bawić

      • Chociaż Halloween nie jest polską tradycją, szybko zyskało sympatię najmłodszych. Szczerbate dynie są dla dzieci niezwykle atrakcyjne. Nasze pierwszaki lubują się w stworach i niesamowitych historiach. Dzisiaj od słowa do słowa samodzielnie stworzyły bajkę o czarownicach. Dziecięca wyobraźnia nie miała granic. Były też wyzwania podczas zabawy „Cukierek albo psikus”, slalom z dynią, wyścigi duszków i czarownic. Bawiliśmy się wspaniale. Przy okazji poznaliśmy walory zdrowotne dyni oraz jej szerokie zastosowanie w kuchni. Wiemy też, że ta Królowa Jesieni, choć mocno zakorzeniła się w naszej kulturze jako warzywo, to z botanicznego punktu widzenia jest owocem.

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klas pierwszych, którzy biorą udział w przygotowanych dla nich zajęciach).

      • Prace uczniów klas czwartych

      • Rowerowa przygoda czwartoklasistów rozpoczęła się na dobre. Uczniowie poznali pierwsze znaki drogowe wykonując Pana Stopa lub Panią Stop.

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klas czwartych, którzy prezentują swoje prace wykonane na lekcji techniki).

      • Lekcje tolerancji kulturowej

      • "Tolerancja to dążenie do zrozumienia innych" K. Čapek. 
       Uczniowie naszej szkoły uczyli się tolerancji kulturowej poprzez poznawanie na zajęciach zwyczajów związanych ze Świętem Zmarłych w Polsce i za granicą. Poznaliśmy zwyczaje panujące m.in. w Polsce, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, Meksyku i na Ukrainie. 
       Uczniowie naszej szkoły odmienność kulturową zrozumieli, a dodatkowo pokazali, że wiedzą jak obchodzi się Halloween za granicą, a oto kolorowe dowody...

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów Szkoły Podstawowej w Zaniemyślu).

      • Upcycling w klasie III a

      • Upcycling, czyli tworzenie nowych rzeczy ze starych może ogromnie pomóc naszej planecie. Czarodzieje z 3a o tym wiedzą i dlatego wyczarowali ze starych koszulek nowe torby. Brawo za kreatywność. Do szycia użyto maszyny z #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klasy 3a podczas szycia toreb ze starych koszulek).

      • Profilaktyka wad postawy

      • 26 października br. rozpoczęły się w naszej szkole badania przesiewowe wad podstawy. Skierowane są one do uczniów klas: 2, 3, 7 i 8, a prowadzi je wybitny specjalista - profesor Franciszek Rajewski. Do tych darmowych badań zgłoszonych zostało 126 uczniów.

       Profesor Franciszek Rajewski to specjalista w dziedzinie chirurgii urazowej i ortopedii. Studia medyczne ukończył na Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1978r. uzyskał tytuł dra nauk medycznych na podstawie pracy: „Neurografia – czyli metoda kontrastowego badania nerwów obwodowych”. Metodę tę, jako druga osoba na świecie, wprowadził do diagnostyki u pacjentów. Od 1981r. do 1986r. pełnił funkcję ordynatora Kliniki Chirurgii Urazowej i Ogólnej. W 1996r. uzyskał tytuł dra hab. n. med. w chirurgii urazowej i ortopedii. W 1978r. wprowadził do leczenia innowacyjną metodę Ilizarowa, wykonując nią w 1989r. pierwszą w Polsce operację.

       Przez wiele lat prowadził działalność charytatywno-społeczną, za którą otrzymał m.in.: Order Uśmiechu (drugi po prof. Dedze), Medal Senatu RP, Listy gratulacyjne od Wojewody i Marszałków Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Pomorskiego, instytucji, stowarzyszeń i rzeszy wdzięcznych pacjentów. W plebiscycie TV otrzymał tytuł Człowieka Wielkiego Serca. Do dziś z poświęceniem wykonuje swój zawód.

       Ogromnie cieszymy się, że tak wielki autorytet, którym jest prof. Franciszek Rajewski, zaangażował się w profilaktykę wad postawy, poświęcając swój czas i środki na rzecz uczniów z naszej szkoły.

      • Informacja

      • Dnia 31 października 2022 r. sekretariat w budynku głównym będzie czynny w godzinach od 8.00 do 12.00.

      • Zajęcia o pszczołach

      • Inteligentne, pracowite i pożyteczne...
       Uczniowie klasy 1 b poznawali dziś te wyjątkowe owady, jakimi właśnie są pszczoły. Dowiedzieliśmy się, że poza pysznym miodem i woskiem, produkowanym przez pszczoły, te maleńkie istoty pełnią niezmiernie ważną funkcję. Zapylają zdecydowaną większość roślin na świecie. Bez nich nie mielibyśmy owoców i wielu warzyw, a ludzkość przetrwałaby najwyżej kilka lat‼️
       Wiadomości pozyskane na lekcji wykorzystaliśmy tworząc „Pszczelą rodzinę na plastrze miodu”. Bez wątpienia nasi pierwszoklasiści są pracowici jak pszczółki, a efekty ich pracy można podziwiać poniżej. 

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klasy 1b podczas zajęć o pszczołach).

      • Wycieczka uczniów klas trzecich - Solec Kujawski, Bydgoszcz

      • 19 października 2022r. uczniowie klas trzecich wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Solca Kujawskiego i Bydgoszczy. Po dotarciu do celu czekała na nich moc atrakcji. W JuraParku odbyli spacer po ścieżce dydaktycznej wśród figur dinozaurów i prehistorycznych gadów, gdzie zapoznali się z ewolucją życia na Ziemi. Następnie, w Muzeum Ziemi, uczniowie obejrzeli kolorowe amonity i rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt. Dzień zakończył się zabawą w parku rozrywki (na atrakcjach takich jak statek piracki, karuzela łańcuchowa oraz rollercoaster). 
       Następnego dnia, po pysznym śniadaniu, grupa wyruszyła do Bydgoszczy. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się na najwyżej położonym w mieście wzgórzu, na którym znajduje się punkt widokowy w Wieży Ciśnień, gdzie dzieci podziwiały panoramę Bydgoszczy. Następnie wszyscy udali się na Stary Rynek, gdzie z okna kamienicy nr 15 powitał uczestników wycieczki czarnoksiężnik, Pan Twardowski. Po spacerze uliczkami miasta przyszedł czas na zwiedzanie niezwykłego Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie dzieci mogły dowiedzieć się co nieco o historii higieny, brudu i (nie)czystości. 

       Wróciliśmy zadowoleni i uśmiechnięci.

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klas trzecich podczas wycieczki do Solca Kujawskiego i Bydgoszczy).

      • Pasowanie uczniów klas pierwszych

      • 21 października 2022 r. odbyła się uroczystość pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Ryszarda Wincentego Berwińskiego w Zaniemyślu.

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klas pierwszych podczas pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. R. W. Berwińskiego w Zaniemyślu).

      • Informacja

      • (Plakat przedstawia informacje na temat dekorowania sal w ramach akcji przybliżającej elementy angielskiej kultury. W tle grafika nawiązująca do tematyki akcji).

      • Laboratoria Przyszłości w świetlicy szkolnej

      • Uczniowie klas 4-6 z dużej świetlicy świetnie się bawią układając klocki konstrukcyjne. Wspólna zabawa daje wiele uśmiechu i satysfakcji. Każdy ma swój pomysł na budowlę.

       #LaboratoriaPrzyszłości

       Zobaczcie👇👇👇

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klas 4-6 podczas zajęć w świetlicy szkolnej).

      • Wyboru do Samorządu Uczniowskiego

      • Dzisiaj w szkole ćwiczyliśmy bardzo ważną umiejętność obywatelską, jaką są wybory.

       Nie możecie jeszcze głosować w wyborach rządowych, ale możecie wybrać swoich przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego. Dziś spośród wszystkich kandydatów wybraliście tych, których uznaliście za najodpowiedniejszych do funkcji: przewodniczącego, zastępcy, przybocznych, chorążych.

       Wszystkim wybranym serdecznie gratulujemy i liczymy na owocną współpracę!

       Wyniki:
       Przewodnicząca: Oliwia 6a,
       Zastępca przewodniczącej: Angelina 7b,
       Przyboczne: Marianna 4a i Maria 4a,
       Zastępca przybocznej: Marta 4b i Joanna 8d,
       Chorąży: Szymon 7a,
       Zastępca chorążego: Maksymilian 7a
         

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów Szkoły Podstawowej w Zaniemyślu biorących udział w wyborach do Samorządu Uczniowskiego).

      • Festiwal Matematyki

      • Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Wydział Matematyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają 15 października 2022 do Kórnika, do Centrum Rekreacji i Sportu OAZA, gdzie odbędzie się Festiwal Matematyki, którego celem jest pokazanie, że matematyka to nie tylko niełatwa nauka, ale to też gry i zabawy dla dzieci, młodzieży czy dorosłych.
       Przygotowane są rozmaite konkurencje z nagrodami, wystawy i pokazy robotów, turniej szachowy, gry planszowe i ... wiele innych atrakcji.
       Wstęp jest darmowy.

       (Plakat zawiera informacje na temat Festiwalu Matematyki, który odbędzie się 15 października w Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu OAZA, w tle zdjęcia nawiązujące do tematyki zajęć).

      • 40. FESTIWAL "ALE KINO!"

      • W piątek uczestniczyliśmy w 40. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Udało nam się obejrzeć aż dwa filmy. Pierwszy był zatytułowany „Córka i słońce”. Ukazywał  życie naszych rówieśników z Boliwii. Mogliśmy zobaczyć, jak odmienna od naszej jest ich codzienność. Co ciekawe - w sali kinowej siedział razem z nami pan lektor, który na bieżąco tłumaczył dla nas dialogi!  Drugi film to „Mecz o wszystko”. Musimy przyznać, że zdecydowanie bardziej przypadł on nam do gustu. Pełno było w nim akcji i emocji. Pokazywał walkę Dylana – głównego bohatera – o powrót do sprawności po wypadku. Mówił o pokonywaniu własnych słabości i podążaniu za marzeniami. Po seansie czekała na nas niespodzianka – spotkanie z piłkarzem Warty Poznań sekcji AMP Futbolu. Udział w festiwalu był ciekawym doświadczeniem, które chętnie powtórzymy w przyszłym roku.

      • Kurs e-learningowy

      • Zapraszamy uczniów szkoły do udziału w szkoleniu - kursie e - learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy” na stronie internetowej www.krus.gov.pl. Działanie przeznaczone jest dla dzieci urodzonych w latach 2008 – 2016.

       (Plakat przedstawia informacje na temat kursu e-learningowego dla dzieci "Bezpiecznie na wsi mamy-upadkom zapobiegamy". Białe tło, kolorowa grafika dotycząca tematyki kursu).

      • XXVI RAJD BERWIŃSKIEGO

      • Pewnego październikowego dnia odbył się XXVI Rajd Berwińskiego. Było świetnie!

       Szwendaliśmy się przez chęchy. W połowie drogi wpadliśmy na pomysł, żeby pozbierać trochę betków. Na szczęście nie gryzły nas nygi, kiedy siedzieliśmy na kamlotach. Pewien uczeń wpadł na pomysł, żeby przeskoczyć wielką kałużę glajdy. Podejrzewaliśmy, że nie uda mu się pokonać tej odległości, gdyż z WF-u miał same jedynki. Wydarzyło się tak jak przypuszczaliśmy, nie dał rady i wpadł twarzą w glajdę. Chichraliśmy się z niego. Ostatecznie dotarliśmy do Wigwamu, zjedliśmy pyrę z gzikiem i napisaliśmy relację, którą właśnie czytasz.

       To był fajny rajd. Tylko szkoda, że odbył się w dzień wolny od szkoły, a mianowicie w szósty dzień tygodnia, czyli w sobotę.

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów SP w Zaniemyślu biorących udział w XXVI Rajdzie Berwińskiego).