• Godzina kodowania

• W miesiącu grudniu w ramach obchodów godziny kodowania uczniowie klasy 5b i 6a wykonywali w Scratchu animowaną kartkę świąteczną. Efekty ich pracy można zobaczyć poniżej. Zdjęcia wykonano za pomocą sprzętu otrzymanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

(Zdjęcia przedstawiają uczniów klasy 5b i 6a wykonujących animowaną kartkę świąteczną w ramach godziny kodowania).

• KONKURS „JÓZEF WYBICKI – AUTOR NASZEGO HYMNU”

• Sejm Rzeczypospolitej Polskiej doceniając dorobek Józefa Wybickiego i oddając hołd jego dokonaniom ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.

W kończącym się roku przypadało kilka ważnych rocznic, związanych z autorem naszego hymnu narodowego. A więc: 275 rocznica urodzin, 225 rocznica powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 200 rocznica śmierci i 95 rocznica ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym.

Z tej okazji zorganizowano w naszej szkole konkurs „Józef Wybicki – autor naszego hymnu”. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas 5-8. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z 35 zadań o charakterze otwartym i zamkniętym. Pytania dotyczyły wiedzy na temat naszego hymnu narodowego, życiorysu Józefa Wybickiego, czasów stanisławowskich oraz epoki napoleońskiej.

Zwycięzcami konkursu zostali:

1 MIEJSCE: Konrad P. z klasy 5c

2 MIEJSCE: Maja S. z klasy 8d

3 MIEJSCE: Jędrzej P. z klasy 5c

Gratulujemy!!!

• Życzenia

• (Na plakacie znajdują się życzenia świąteczne od Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zaniemyślu. W tle umieszczono symbole kojarzące się z nadchodzącymi świętami).

• Dowozy i odwozy w dniu 22 grudnia 2022 r.

• 22 grudnia 2022r. (czwartek)

DOWOZY – Poranek bez zmian

ODWOZY:

• Jeziory Wielkie - Przedszkole Samorządowe: 12.30
              • Jeziory Wielkie - Szkoła Podstawowa: 12.40
              • Polwica - Przedszkole Samorządowe: 12.55
              • Polwica - Szkoła Podstawowa: 13.00
              • Kępa - Szkoła Podstawowa: 13.15
              • Kępa - Przedszkole Samorządowe: 13.20
              • Czarnotki - Szkoła Podstawowa: 13.50
              • Czarnotki - Przedszkole Samorządowe: 13.55
            • Lekcja muzealna

• Klasy drugie odwiedziły Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach. Uczniowie brali udział w świątecznej lekcji muzealnej o tradycjach bożonarodzeniowych w dawnej Polsce. Dzieci spotkały się również z świętym Mikołajem (w Wielkopolsce zwanym Gwiazdorem). Odbyły się „poważne” rozmowy, wspólnie kolędowaliśmy, a na każdego czekała słodka niespodzianka.

(Zdjęcia przedstawiają uczniów klas drugich podczas lekcji muzealnej w Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach).

• Warsztaty "Gwiazda na Gwiazdkę"

• Uczniowie klasy 3 b uczestniczyli w warsztatach plastycznych „Gwiazdy na Gwiazdkę”, które odbyły się w Muzeum Śremskim. Poznali obrzędy i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Następnie wykonali piękne papierowe gwiazdy. Gwiazda kolędnicza to jeden z najważniejszych rekwizytów podczas kolędowania – symbolizuje gwiazdę betlejemską. Kolędnik, który niesie gwiazdę, idzie zazwyczaj na czele pochodu – w niektórych miejscach Polski nazywa się go gwiazdą, gwiaździchem lub gwiazdorem. Gwiazda obwieszcza narodziny Chrystusa, symbolizuje światło i zwycięstwo dobra nad złem. Uczniowie wcielili się w rolę kolędników i powędrowali z gwiazdą składając świąteczne życzenia pracownikom Muzeum.

(Zdjęcia przedstawiają uczniów kl. 3b biorących udział w warsztatach "Gwiazda na Gwiazdkę" w Muzeum Śremskim).

• MIKOŁAJ W KLASIE 6B

• W poniedziałek zajęliśmy się świąteczną dekoracją naszej sali D4. Ubraliśmy śliczną choinkę, ustawiliśmy na parapetach figurki reniferów a ściany udekorowaliśmy łańcuchami z kolorowej bibuły. Na biurku stanęła piękna piernikowa chatka. Odwiedził nas św. Mikołaj i podarował nam piękne zimowe kubki.

Bardzo dziękujemy Rodzicom Izy za piękną choinkę oraz Rodzicom Zuzi za bajeczną chatkę.

• CHOINKA NA MIKOŁAJA

• Uczniowie klas VII a i VIII b ubrali już choinki w swoich klasach. W tym roku szkolne pomieszczenia ozdobiły piękne, żywe drzewka świerkowe. Podarowali je uczniom i przywieźli do szkoły jako prezent mikołajkowy państwo Galińscy z Jezior.

Dziękujemy za ten miły świąteczny podarunek!

Drzewka na wiosnę zostaną zasadzone w parku w Łęknie. Zostaną z nami na dłużej.

• PROJEKT „BOGOWIE GRECCY” W KLASACH PIĄTYCH

• Uczniowie klas 5a, 5b i 5c realizowali na lekcjach historii w listopadzie projekt dotyczący starożytnej Grecji. Jego celem było zdobycie wiedzy z zakresu mitologii greckiej, czyli poznanie wybranych bogów i bohaterów starożytnej Hellady. Uczniowie poszukiwali informacji w zasobach Internetu, przygotowywali plakaty i finalnie zaprezentowali efekty swojej pracy koleżankom oraz kolegom z klasy.

Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem, a także zdobyli sporą dawkę wiedzy z zakresu kultury antycznej.