• Aktualności

      • Projekt Eko Szkoła

      • W ramach projektu Eko Szkoła, klasa 7b utworzyła ulotkę na której znajdziecie zasady ekologa – czyli jak być eko. Ulotki możecie zobaczyć w szkole i zabrać ze sobą.

       (Zdjęcia przedstawiają ulotki przygotowane przez uczniów kl. 7b w ramach projektu Eko Szkoła). 

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • W piątek 21 maja grupa projektowa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski udała się na wycieczkę do lasu. Dlaczego? Nasza bohaterka Jadwiga była żoną leśniczego Władysława Prinza. Od 1945 roku mieszkali w leśniczówce Łękno. Jadwiga bardzo pokochała tę okolicę – spacerowała po lesie, pływała kajakiem po jeziorze. Ona kochała las. A więc powody naszej wędrówki po lesie są oczywiste. Dla nas to też był pamiętny dzień, gdyż po długim czasie mogliśmy wyjść z domów, spotkać się i spędzić czas razem. Trasa naszego spaceru wiodła ścieżką edukacyjną wokół jeziora Łękno. To wspaniałe obserwować jak przyroda budzi się do życia.

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • Nasza grupa projektowa, która działa w ramach „Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski” kończy powoli prace nad biogramem Jadwigi Prinz. Przypomnijmy, iż w przyszłości znajdzie się on w wirtualnej encyklopedii.

       Jadwiga urodziła się w Kórniku w 1917 roku. Chodziła do Szkoły Powszechnej w tym mieście, a potem do Szkoły Gospodarstwa Domowego przy Zamku Kórnickim. Warto tutaj wspomnieć, iż  ta pierwsza szkoła gospodarcza na ziemiach polskich została założona 24 czerwca 1882 roku przez Jadwigę z Działyńskich Zamoyską.

       Od rodziny naszej bohaterki  otrzymaliśmy piękne stare fotografie, na których widać Jadwigę z koleżankami i nauczycielami. Zdjęcia pochodzą z lat  trzydziestych XX wieku. Na jednym z nich szkolna grupa pozuje przed Zamkiem w Kórniku. Inna fotografia upamiętnia pobyt uczennic nad polskim morzem. Niestety nie znaliśmy nazwisk osób uwiecznionych na tych cennych pamiątkach z przeszłości.

       Tymczasem zbierając informacje o naszej bohaterce natrafiliśmy na strony „Kórnik. Spacer w czasie”. Odnaleźliśmy panią Jadwigę na zdjęciach uczniów szkoły powszechnej z 1928 i 1932 roku. To nasunęło nam pomysł, aby zwrócić się z prośbą o pomoc do pana Jakuba Mąderka, który redaguje tę stronę. I w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy wsparcie. Pan Jakub pomógł nam rozpoznać niektóre z osób na zdjęciach. A co więcej udostępnił kolejne fotografie do naszych poszukiwań. Jesteśmy bardzo wdzięczni za współpracę. Zachęcamy ponadto do lektury ciekawych artykułów na stronie „Kórnik. Spacer w czasie”.

      • WYNIKI SZKOLNYCH KONKURSÓW HISTORYCZNYCH

      • W maju odbyły się w naszej szkole dwa konkursy historyczne. W pierwszym z nich, zorganizowanym z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, wzięło udział 34 uczniów z klas 4-6. Natomiast drugi konkurs przeprowadzony został w związku z 100. rocznicą wybuchu III powstania śląskiego.  Rywalizowało w nim 8 uczniów klas 7-8.   

       Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za ich pracę i zaangażowanie!!!

      • Dzień Witaminki

      • Z takimi śniadaniami wszyscy uczniowie w naszej szkole mają zasilanie do działania przez cały dzień. Jak zawsze udowodniliście, że w warzywach i owocach jest moc!

       (W filmie zaprezentowano zdjęcia uczniów wykonane w ramach obchodów Dnia Witaminki. W filmie wykorzystano utwór Justin Timberlake - "Can't stop the feeling!").

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • Grupa projektowa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski zakończyła prace nad filmem o życiu swojej bohaterki – pani Jadwigi Prinz.

       Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od warsztatów filmowych, które odbyliśmy jeszcze w marcu. Potem trwały prace nad scenariuszem. Warto tutaj wspomnieć, iż zajęcia te poprowadziła pani Agnieszka Michałowska – polonistka z naszej szkoły. Pani Agnieszka pomogła nam również przy pisaniu scenariusza.

       Następnie wybraliśmy aktorki, aktorów, kamerzystę i montażystę. Zastanawialiśmy się, gdzie powinniśmy nakręcić film i jakie rekwizyty są nam potrzebne. Przeprowadziliśmy pierwsze próby. I wreszcie pod koniec kwietnia rozpoczęliśmy nagrywanie kolejnych scen. Naszym planem zdjęciowym była szkoła oraz leśniczówka w Łęknie. Na szczęście kręcenie filmu przebiegało sprawnie i dwa dni robocze wystarczyły na zebranie materiału filmowego. Dodajmy, że w opisany proces powstawania naszego filmu bardzo zaangażowała się Julka z klasy 7c.  Była nie tylko aktorką w niektórych scenach, ale  nagrywała film oraz podjęła się jego montażu.

       W naszym filmie w rolę Jadwigi wcieliła się Milena, z kolei jej męża Władysława zagrał Kacper. W pozostałych rolach wystąpili: Zosia, Olga, Kamil, Dawid, Adam i Kacper - wszyscy z klasy 7c.

       Podczas uroczystej gali, którą chcemy zorganizować w maju na zakończenie projektu, zaprezentujemy nasz film. Nosi on tytuł „Z życia Jadwigi Prinz”.

      • Konkurs: "Ja nie hejtuję, tylko lajkuję!"

      • Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wraz z OPS w Zaniemyślu, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Stowarzyszeniem "Wuchta Wiary" ogłaszają konkurs "Ja nie hejtuję, tylko lajkuję!". Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie poniżej. Prace konkursowe należy składać w budynku głównym szkoły w wyznaczonym w regulaminie terminie.

       Regulamin: regulamin_konkursu_ja_nie_hejtuje__tylko_lajkuje_.pdf

      • Wizyta online w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

      • W dniu 4 maja uczniowie klas 5a i 5b wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w lekcji muzealnej online z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Temat spotkania brzmiał „Jak żyli ludzie 1000 lat temu?”.

       Podczas zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądali nasi przodkowie, jak długo żyli, jakie były zajęcia kobiet, mężczyzn i dzieci… Prowadzący  wykorzystał różne repliki przedmiotów codziennego użytku (na przykład firlejkę zrobioną z gałązki) jak i repliki średniowiecznej broni (miecz, kopia, łuk…).

       Nasi uczniowie aktywnie brali udział w lekcji, odpowiadając na pytania prowadzącego lub zadając pytania. Mamy nadzieję, że wkrótce odwiedzimy muzeum w Gnieźnie osobiście.

      • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA I 100. ROCZNICA WYBUCHU III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO W NASZEJ SZKOLE.

      • KLASY 4 - 8

       W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 4 -8 przez cały tydzień biorą udział w lekcjach okolicznościowych poświęconych uchwaleniu tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Konstytucja była wielkim krokiem na drodze ku reformie szlacheckiej Rzeczypospolitej. Dzięki materiałom edukacyjnym z Zamku Królewskiego w Warszawie nasi uczniowie mają okazję obejrzeć zamek – miejsce podpisania konstytucji. Zapoznają się też z obrazem Jana Matejki „  Konstytucja 3 Maja”. Dodatkowo podczas lekcji historii uczniowie klas  7-8 omawiają wydarzenia sprzed 100 lat. 2 maja tego roku przypada bowiem ważna rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Przypomnijmy, że powstanie to zakończyło się przyłączeniem tzw. polskiego Górnego Śląska do II RP.  Na podsumowanie zajęć w klasach 4-8 ogłoszono dwa konkursy: pierwszy dla klas 4-6 o Konstytucji 3 Maja, a dla uczniów klas 7-8 o powstaniu na Śląsku. Ogłoszenie wyników nastąpi w przyszłym tygodniu.

      • Dzień Ziemi

      • Samorząd Uczniowski sprawdził i potwierdza, że uczniowie klas 1-3 potrafią dbać o środowisko i to na różne sposoby. Zobaczcie sami, zapraszamy!

       Poniżej przedstawiamy także wyniki szkolnego konkursu z okazji Dnia Ziemi. Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim za udział.

       (W filmie przedstawiono zdjęcia uczniów, którzy pokazują, jak dbają o środowisko. W tle melodia piosenki pt. "Moja planeta").

       (Zdjęcia przedstawiają wyniki konkursu z okazji Dnia Ziemi. Jasna kolorystyka, w tle motyw roślinny),

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • ZAKOŃCZENIE TRZECIEGO ETAPU

       Miło nam zakomunikować, iż  zakończyliśmy III etap działań w projekcie uczniowskim „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski”. Informacja o tym dotarła do nas w ostatni piątek. Przypomnijmy, że głównym celem tego etapu było zebranie wiadomości o naszej bohaterce – pani Jadwidze Prinz.

       Choć spotkanie z córkami pani Jadwigi zostało przesunięte na maj, staraliśmy się uzupełnić te wiadomości, które już mamy. I tak ciekawych informacji na temat pani Jadwigi oraz letniego wypoczynku nad Jeziorem Łękno udzieliła nam pani Maria Pławska.

       Oprócz tego chcieliśmy na tym etapie poszerzyć naszą wiedzę na temat niektórych osób jak na przykład Jadwiga z Działyńskich Zamoyska czy Henryk Derwich. Interesowały nas też zagadnienia takie jak Szkoła Gospodarstwa Domowego w Kórniku, Generalne Gubernatorstwo i powojenny Zaniemyśl…

       W ostatnich dwóch miesiącach podjęliśmy również działania związane z zaprezentowaniem zdobytych wiadomości o naszej bohaterce. A więc 16 lutego odbyły się warsztaty plastyczne, których celem było poznanie ciekawych technik plastycznych. Te umiejętności przydały nam się podczas tworzenia prac plastycznych upamiętniających poszczególne sceny z życia naszej bohaterki. Wszystkie prace trafiły do wspólnego albumu, czyli znalazły się w prezentacji multimedialnej, którą wkrótce udostępnimy.

       Kolejnym zadaniem, które wyznaczyliśmy sobie na tym etapie było utrwalenie na fotografiach miejsc związanych z nasza bohaterką. A więc uczniowie wyruszyli w teren, by wykonać zdjęcia poszczególnych miejscowości, ulic, zaułków, budynków… Szczególną uwagę zwróciliśmy na leśniczówkę w Łęknie, w której pani Jadwiga spędziła większość życia i z którą była mocno związana. O tym miejscu powstał krótki film, który nakręciły Julia oraz Milena z grupy projektowej.

       Chcemy się też podzielić naszą wiedzą o pani Jadwidze, kręcąc krótki film o jej życiu. I dlatego w dniu 9 marca odbyliśmy warsztaty filmowe, które pomogły nam zaplanować dalsze działania. Zakończyliśmy prace nad scenariuszem oraz skompletowaliśmy obsadę. Obecnie kręcimy i montujemy film o życiu naszej bohaterki.

       Ciąg dalszy nastąpi…

      • Drzwi Otwarte ZST w Śremie

      • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
       W związku z ograniczeniami nie możemy spotkać się w murach Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie. Dlatego zapraszamy na Drzwi Otwarte, które odbędą się dnia 27 kwietnia 2021 r. o godzinie 15:00. Drzwi Otwarte będą transmitowane online pod linkiem: meet.google.com/jiq-zubm-gca

       Młodzież zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.zst.srem.pl oraz szkolnego Facebooka, gdzie zamieszczone są informacje na temat kierunków kształcenia w Naszej Szkole oraz wiadomości na temat procesu rekrutacji.

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • (ZDJĘCIA PRZEDSTAWIAJĄ ZANIEMYŚL DAWNIEJ I DZIŚ).

       W kolejnym etapie naszego projektu - Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski zajęliśmy się utworzeniem albumu fotograficznego o powojennym Zaniemyślu. Nasza bohaterka – pani Jadwiga Prinz sprowadziła się do leśniczówki w Łęknie po wojnie. Odtąd była związana z Zaniemyślem już do końca życia. A przypomnijmy, iż żyła do 2007 roku.

       Jak wyglądał Zaniemyśl kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu? Spróbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie. Zrobiliśmy kilka zdjęć, przeprowadziliśmy kilka wywiadów. Rezultatem naszej pracy jest album multimedialny. Zawiera on współczesne zdjęcia Zaniemyśla oraz stare widokówki i zdjęcia, które udało nam się zdobyć.

       Album zaprezentujemy podczas uroczystości zakończenia projektu w naszej szkole.

      • Zakończenie projektu w klasie 2c

      • Uczniowie klasy 2c właśnie ukończyli projekt Ekologia. Jak chronić środowisko? organizowany w ramach programu Uniwersytetu Dzieci w Klasie. Uczniowie zrealizowali cykl lekcji z zakresu edukacji przyrodniczej autorską Metodą Pytań i Doświadczeń. Podczas kreatywnych zajęć  rozwinęli umiejętność obserwacji i wnioskowania oraz pogłębili wiedzę z zakresu ochrony przyrody. Kształtowali również kompetencje społeczne i emocjonalne.

       (Zdjęcia przedstawiają prace uczniów klasy 2c wykonane w ramach projektu "Ekologia.Jak chronić środowisko")

      • Spotkanie ósmoklasistów z przedstawicielką Zespołu Szkół Rolniczych

      • Uczniowie klas ósmych wzięli udział w kolejnym spotkaniu, mającym na celu rozpoznanie w ofertach edukacyjnych szkół ponadpodstawowych. Dzisiaj na zajęciach on-line gościliśmy przedstawicielkę z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej 

       (Zdjęcia przedstawiają spotkanie uczniów klas ósmych z przedstawicielką Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej).