• Aktualności

      • Godziny pracy sekretariatu

      • Od 05 lipca do 20 sierpnia br. sekretariat w budynku głównym będzie czynny w godzinach od 9.00 do 13.00 (z wyłączeniem dnia 09 lipca - tego dnia sekretariat będzie czynny w godz. od 9.00 do 15.00).

       Sekretariat w budynku pałacu w okresie wakacyjnym będzie nieczynny.

      • Wakacyjny Mistrz Dyktand

      • Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie "Wakacyjny Mistrz Dyktand". Na uczestników czeka lista różnych tematów związanych z językiem polskim, historią oraz geografią - tak, aby każdy znalazł coś dla siebie!

       Dla zwycięzców przygotowano niezwykle cenne nagrody rzeczowe. Za każde przesłane i zaakceptowane przez moderatora wypracowanie uczestnik otrzymuje punkty, które zsumowane trafiają do rankingu. Wystarczy zająć jedno z pierwszych pięćdziesięciu miejsc, aby otrzymać nagrodę! Ponadto organizator przygotował również nagrody gwarantowane, przyznawane za osiągnięcie wskazanej liczby punktów.

       Szczegóły konkursu znajdują się na stronie: https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/wakacyjny-mistrz-wypracowan

      • PIESZE RAJDY DAJĄ DUŻO FRAJDY

      • 24 czerwca br. odbyła się kolejna edycja imprezy turystycznej pod nazwą Rajd Berwińskiego. To już 27 raz spotkaliśmy się na turystycznym szlaku. W rajdzie wzięły udział klasy I – VIII. Start nastąpił o godzinie 9.00. Grupy otrzymały mapki z trasą do przebycia oraz do wykonania zadania przyrodniczo-geograficzne. Trasa wiodła przez piękne tereny naszej okolicy - lasy, jeziora, pomniki przyrody…

       „Największą atrakcją” były atakujące nas komary, które kłuły bez opamiętania. Wszyscy jednak dotarli do mety zadowoleni i radośni.

        

      • GRA TERENOWA „POWSTANIE WIELKOPOLSKIE”

      • 17 czerwca uczniowie klas siódmych wzięli udział w grze terenowej „Powstanie wielkopolskie”. Gra została rozegrana na terenie Zaniemyśla. Trasa wiodła od pałacu w Łęknie po cmentarz przy ulicy Topolowej. Celem gry było upamiętnienie Zaniemyślan biorących udział w zrywie niepodległościowym z 1918 roku.

       Gra rozpoczęła się w budynku szkoły podstawowej w Łęknie –  dawnym dużym majątku niemieckim, który w momencie wybuchu powstania wielkopolskiego należał do rodziny Jouanne. Potem uczestnicy zatrzymali się  przed Zaniemyślanką, gdzie mieszkał Ignacy Andrzejewski – pierwszy po I wojnie polski burmistrz Zaniemyśla. Kolejny punkt na trasie stanowił pomnik Powstańców Wielkopolskich, który wzniesiony został w centrum Zaniemyśla w 20 rocznicę wybuchu powstania. Ostatni etap kończył się na cmentarzu. Tam spoczęło wielu powstańców wielkopolskich. Ich groby znajdują się nie tylko w kwaterze przy grobie rozstrzelanych w 1939 roku mieszkańców ziemi zaniemyskiej, ale także na terenie całego cmentarza. Staraliśmy się je znaleźć. Dużą wskazówką były tutaj powstańcze krzyże, którymi Towarzystwo Rodzin Powstańczych ze Środy Wielkopolskiej upamiętniło miejsca pochówku powstańców wielkopolskich. Podczas gry wspominaliśmy braci Jana i Antoniego Stengertów, Jana Kłosowicza, Antoniego Dydymskiego, Władysława Metelskiego i wielu, wielu innych. Staraliśmy się też pozyskać wiedzę na temat tego, gdzie zginęli powstańcy, którzy niestety nie doczekali końca tego zrywu. Zagadką do rozwiązania było także nazwisko powstańca, który rozstrzelany został 20 października 1939 na Stary Rynku w Środzie Wielkopolskiej. To tylko niektóre zagadnienia, które zostały poruszone w grze . Dodajmy, że uczestnicy mogli też korzystać z wyszukiwarki cmentarnej przy wyszukiwaniu konkretnych grobów.

       Podsumowanie gry odbędzie się jesienią. Do gry wrócimy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i wytrwałość.  

      • Egzamin praktyczny na kartę rowerową

      • W dniu dzisiejszym uczniowie klas 4 podeszli do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Wykorzystali swoją wiedzę i umiejętności. Teraz tylko życzyć bezpiecznej jazdy rowerem.

       Podczas egzaminu obecni byli także funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego - Policja Środa Wielkopolska, którym serdecznie dziękujemy!

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów biorących udział w egzaminie praktycznym na kartę rowerową).

      • Dzień Pustej Klasy – 18 VI 2021 r.

      • W ten piękny, słoneczny i bardzo gorący dzień udaliśmy się na spacer leśną drogą do Lubonieczka. Po drodze rozwiązywaliśmy zadania przyrodnicze, tworzyliśmy najróżniejsze kompozycje z kijków, kamyków, szyszek oraz liści. Słuchaliśmy też śpiewu ptaków i zbudowaliśmy mini-szałas z gałęzi i liści.
       Na miejscu ogromną radość sprawiły nam kolejne niespodzianki: malowanie na specjalnie przygotowanej folii abstrakcyjnych obrazów i tworzenie naszych własnych maskotek-stonóg, a to wszystko pod fachowym i czujnym okiem mamy Filipa.
       Po pracy rozkoszowaliśmy się pysznym, soczystym arbuzem. Był również czas na kiełbaski, które upiekliśmy nad ogniskiem. Zjedliśmy je z wielkim apetytem.
       Szkoda, że Dzień Pustej Klasy przypada tylko raz w roku…..może za rok znowu odwiedzimy Świetlicę w Lubonieczku.

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klasy 1b biorących udział w Dniu Pustej Klasy).

      • "Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke w kl. 1b

      • Jest wiele sposobów na omawianie lektury z uczniami. Dzisiejsza lekcja była tego dobrym przykładem, bowiem dzieci z klasy Ib swoją wiedzę na temat książki mogły … włożyć do pudełka po butach. Zadaniem każdego z uczniów było zebranie jak największej liczby rekwizytów kojarzących im się z lekturą i włożenie ich do specjalnie przygotowanego na dzisiejsze zajęcia pudełka lub torby. Każde z dzieci wykazało się pomysłowością i udowodniło, że zna treść lektury. Każdy też miał okazję zaprezentować swoją kolekcję skarbów i opowiedzieć, dlaczego zdecydował się na takie, a nie inne drobiazgi.

       (Zdjęcia przedstawiają relację z zajęć podczas których uczniowie klasy 1b omawiają lekturę "Detektyw Pozytywka").

      • Mała książka, wielki człowiek - kl. 1b

      • Czytanie to niezbędna i pasjonująca umiejętność. Na czytanie każdej książki można mieć jakiś pomysł: na stojąco, na leżąco, śpiewając, tańcząc. Wspólne spędzanie czasu z książką daje radość i pobudza ciekawość.

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klasy 1b czytających książki na różne sposoby).

      • Zakończenie zajęć - Centrum Mistrzostwa Informatycznego

      • W tym tygodniu dwie grupy projektowe pizzą, dyplomami i drobnymi upominkami zakończyły zajęcia w ramach projektu „Centrum Mistrzostwa Informatycznego”. Poniżej kilka zdjęć z realizacji projektu:

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów biorących udział w zajęciach w ramach projektu "Centrum Mistrzostwa Informatycznego).

      • Kolejne zadanie wykonane! - projekt EkoSzkoła

      • Klasa 7b zrealizowała następne zadania w ramach projektu EKO Szkoła. Tym razem wykonali film, w którym zaprezentowali jak dbamy o Nasze najbliższe środowisko. Film montowały Gabrysia i Weronika z 7b. Zapraszamy do oglądania.

       (Film przedstawia sposoby dbania o środowisko zaprezentowane przez uczniów klasy 7b w ramach projektu Eko Szkoła. W tle melodia: Pół kroku stąd  - Vaiana).

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • WYCIECZKA DO MUZEUM LEŚNICTWA W GOŁUCHOWIE

       W dniu 28 maja grupa projektowa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski udała się na wycieczkę do Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie. Celem wyjazdu było zdobycie informacji o bogactwie przyrodniczym polskich lasów. Nasza bohaterka pani Jadwiga Prinz była bowiem żoną leśniczego Władysława Prinza. Mieszkali w leśniczówce w Łęknie, a pani Jadwiga wspomagała męża w jego pracy. Kochała las. Muzeum funkcjonuje w 3 zabytkowych obiektach, my zwiedziliśmy Powozownię i Owczarnię. Naszą uwagę przykuły dzieła sztuki inspirowane lasem. Po wizycie w muzeum poszliśmy na spacer do pobliskiego lasu, by przyjrzeć się żubrom, konikom polskim, danielom i dzikom.

       Dodatkowym punktem naszej wycieczki były odwiedziny jednego z najpiękniejszych w Polsce miejsc – zamku w Gołuchowie. To dzieło życia Izabelli Czartoryskiej mieliśmy okazję zwiedzać z przewodnikiem. Oprowadził nas po wnętrzach i opowiadał o historii tego miejsca.

       W drodze powrotnej odwiedziliśmy cmentarz w Zaniemyślu i zatrzymaliśmy się na moment przy grobie Jadwigi.

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • GALA FINAŁOWA

       W dniu 27 maja odbyła się w naszej szkole gala finałowa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski. Chcieliśmy uczcić zakończenie prac nad biogramem Jadwigi Prinz. I jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na naszą uroczystość przybyła rodzina naszej bohaterki oraz wszyscy Ci, którzy nam w tej pracy pomagali. Podczas spotkania przypomnieliśmy kolejne etapy powstawania biogramu. Od wyboru bohaterki, poprzez poszukiwanie informacji aż do sposobu ich zaprezentowania. Przy tej okazji poznaliśmy bazy do wyszukiwania przodków i programy do tworzenia drzew genealogicznych, zrobiliśmy wiele zdjęć, przeprowadziliśmy ważne wywiady, nakręciliśmy film o Jadwidze. Spotkanie było okazją do zaprezentowania zgromadzonych materiałów, a więc biograficznych informacji o Jadwidze, zdjęć zrobionych w miejscach bliskich naszej bohaterce oraz filmu o niej. Na zakończenie projektu czeka nas jeszcze wycieczka do Gołuchowa oraz spotkanie z p. Anną Chudzińską – opiekunem podprojektu CDEW