Dnia 13 lutego 2019 roku klasy VIII oraz 3 gimnazjum wybrały się na interaktywne widowisko multimedialne pt. „Mały Książę” do Domu Kultury w Środzie Wlkp. Spektakl został przeprowadzony w nowatorski sposób. Było to śledztwo literackie. W roli detektywów wystąpiła młodzież obecna na widowni. W części pierwszej widowiska oporządziliśmy profil psychologiczny Małego Księcia, odkryliśmy jego upodobania, cechy charakterystyczne itp. W drugiej części młodzież weszła w rolę sędziów i oceniała czy Mały Książę postępował dobrze czy źle? Przebieg dochodzenia był dokumentowany technikami audiowizualnymi. Spektakl bardzo nam się podobał i chętnie pojechalibyśmy jeszcze raz. Mamy nadzieję, że ta interaktywna forma prezentacji ułatwi młodzieży jej przyszłe publiczne wystąpienie.
Aktualności
WYJAZD NA PRZEDSTAWIENIE „ W ŚLEDZTWIE ZA MAŁYM KSIĘCIEM”
MULTIMEDIALNE WIDOWISKO „MAŁY KSIĄŻĘ – TAJEMNICZE OKOLICZNOŚCI LITERACKIEJ DZIAŁALNOŚCI” W ŚREDZKIM DOMU KULTURY
13 lutego b. r. uczniowie klas 4d, 5a i 6a uczestniczyli w edukacyjnym widowisku opracowanym na motywach książki Antoine'a de Saint-Exupery'ego pt. „Mały Książę”, przygotowanym przez TEATR SHOW i wystawianym w Domu Kultury w Środzie.
Pomysł spektaklu został oparty na projekcie typu ONE MAN SHOW, w którym prowadzący jest przewodnikiem po poszczególnych tematach.
Razem z aktorami przeprowadziliśmy więc literackie śledztwo, tropiąc wątki zaczerpnięte z tej ponadczasowej lektury. Chętni uczniowie mogli wystąpić na scenie i odpowiadać na pytania zadawane przez prowadzącego. Całe wydarzenia rejestrowane było przez kamerę i wszyscy widzowie niedługo będą mogli obejrzeć jego filmowy zapis.
Spektakl baletowy pt. "Kopciuszek"
W dniu 5 lutego 2019 roku uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu na spektakl baletowy pt.”Kopciuszek”.
4Ta baletowa opowieść o biednej dziewczynce, jej złych siostrach, macosze i księciu powstała na podstawie bajki Charlesa Perraulta i do muzyki Sergiusza Prokofiewa. Spektakl zachwycił nas wspaniałą muzyką, pięknym tańcem i wysmakowaną scenografią. Było dowcipnie, wzruszająco i … elegancko. Zobaczcie nasze wyjściowe stroje! Warto było przyjechać do teatru!
Przegląd Kolęd i Pastorałek w klasach 1 - 3
W dniu 2 lutego 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaniemyślu odbył się
XII Rejonowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Przegląd ten poprzedziły eliminacje szkolne, podczas których wyłoniono reprezentantów naszej szkoły:
- w kategorii klas pierwszych: Zofia Gmurczyk – kl. 1 a
Maria Moszka – kl. 1 a
Alicja Nowak – kl. 1 a
Milena Guzik – kl. 1 b
- w kategorii klas drugich – Barbara Jackowska – kl. 2 a
- w kategorii klas trzecich: Bartosz Pachura – kl. 3 a
Iga Witczak – kl. 3 b
Uczniowie Ci godnie reprezentowali naszą szkołę w sobotę 2 lutego w GOK-u. Tytuł laureata XII Rejonowego Przeglądu kolęd i Pastorałek otrzymali:
ZOSIA GMURCZYK - KL. 1 A
IGA WITCZAK - KL. 3 B
SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!
Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział oraz pięknie wykonane kolędy i pastorałki.
BYLIŚCIE WSPANIALI.
16
Mali łyżwiarze z klasy 3a
W dniu 1 lutego 2019 r. uczniowie klasy 3 a pod opieką pani Anety Cychnerskiej oraz pani Magdaleny Czajkowskiej spędzili 2 godziny lekcyjne na lodowisku w Środzie Wielkopolskiej.
Nauka jazdy na łyżwach odbywała się w ramach lekcji W – F oraz zajęć rozwijających. W stawianiu pierwszych kroków na lodzie pomogły dzieciom pingwinki. Już po 30 minutach pierwsi śmiałkowie, którzy wcześniej nie jeździli na łyżwach, wystartowali samodzielnie na środek lodowiska. Nie obyło się oczywiście bez upadków. Mimo to, nauka jazdy na łyżwach przysporzyła dzieciom wiele radości, dostarczyła niezapomnianych przeżyć i emocji.
19
Balik karnawałowy
W dniu 31 stycznia 2019 r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów klas 1 – 3 prowadzony przez profesjonalnych i doświadczonych animatorów z CENTRUM HAJDASZ.
Scenariusz baliku oparty był na autorskim programie OGÓLNOPOLSKA SZKÓŁKA TAŃCA I DOBRYCH MANIER. Poza niezapomnianą zabawą, balik posiadał również formę edukacyjną, która miała na celu kształtowanie umiejętności reagowania na rytm, muzykę i animację, a także naukę kulturalnego sposobu zabawy.
Dodatkowych wrażeń dostarczyły dzieciom światła dyskotekowe, gry i zabawy taneczne oraz nagrody dla każdego dziecka biorącego udział w baliku.
6
Wspólne kolędowanie
W poznańskiej bazylice archikatedralnej na wspólnej modlitwie i kolędowaniu spotkały się dzieci z wielkopolskich przedszkoli, szkół i ośrodków kultury. 12 stycznia przy katedralnym żłóbku muzykowało ok. 1100 małych flażolecistów. Nabożeństwo słowa poprowadził bp Grzegorz Balcerek. Naszą szkołę reprezentowało 13 muzyków wraz z nauczycielką muzyki Moniką Mydlarz.
Muzykanci po brzegi wypełnili poznańską świątynię, zajmując miejsca w ławkach, w nawach, bocznych kaplicach, na posadzce prezbiterium, a nawet wokół ołtarza. Dzieciom towarzyszyli nauczyciele, katecheci, rodzice i dziadkowie.
„Dzisiaj przyszliście do Pana Jezusa i dajecie Mu, to, co macie. Nie macie złota, kadzidła i mirry. Dajecie, co macie: swój czas, swój wysiłek, modlitwę: piękne granie i śpiew. Tak jest – kto śpiewa i gra dla Pana Boga, podwójnie się modli. Człowiek właśnie po to żyje, by spotykać się z Panem Bogiem i poświęcić swój czas i złożyć Mu hołd” – powiedział do zgromadzonych w katedrze biskup pomocniczy poznański.
Zauważył, że kiedy spotkamy Pana Jezusa, zaczynamy iść inną, lepszą drogą tak jak Trzej Królowie. Nie drogą zła, grzechu, ale drogą dobra. Bp Balcerek zaznaczył, że Trzej Królowie uczą nas życia we wspólnocie.
„Idźmy do Pana Jezusa i do nieba razem, umiejmy cieszyć się z cudzych radości, budujmy wspólnoty w rodzinach, w klasach, w środowiskach. Razem, we wspólnocie łatwiej, prościej znajduje się Pana Jezusa i zdąża się do nieba” – zachęcał zgromadzonych bp Balcerek.
„Spotkanie to rozpoczyna rok ruchu flażoletowego i podsumowuje jednocześnie pracę w poszczególnych grupach i ogniskach. Dzieci cieszą się, że mogą przyjechać do katedry i zaprezentować arkana gry na flażolecie, to, co potrafią” – powiedział KAI Leszek Rewers.
Podkreślił, że dzięki temu każdy może zostać muzykiem i to jest jego najważniejszy walor.
Dzieci przybyły do katedry z pięćdziesięciu szkół i ośrodków kultury: m.in. z Poznania, ze Swarzędza, Otorowa, Szamotuł, Wrześni, Zaniemyśla, a także z Polkowic w województwie dolnośląskim.
Na zakończenie uczestnicy 23. spotkania „Śladami Trzech Króli” zagrali kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”, odmówili modlitwę Anioł Pański, a następnie stanęli do wspólnego zdjęcia.
Flażolecistom w katedrze akompaniował Jacek Pupka, organista katedralny. Każdy uczestnik spotkania otrzymał specjalnie przygotowany na tę okazję śpiewnik.
Flażolet to prosty instrument dęty w formie piszczałki. W XVI wieku narodził się we Francji, Anglii i Niemczech. W XVIII i XIX wieku zyskał wielką popularność w Polsce i wtedy powstała nazwa „flecik polski”. Od kilkunastu lat znów cieszy się popularnością, zwłaszcza w wielkopolskich szkołach.
Opieka stomatologiczna dla dzieci i młodzieży
Podmiotem wykonującym działalność leczniczą w zakresie leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży na terenie gminy Zaniemyśl jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Dadent", ul. Sosnowa 4a, Zaniemyśl.
27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
13 stycznia 2019 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w 27. Finale WOŚP. Każdego roku, już w listopadzie zgłaszają się chętni do kwestowania. W niedzielny poranek spotkaliśmy się na odprawie w Gminnym Ośrodku Kultury. Tam uzyskaliśmy informacje od policjanta w sprawie bezpieczeństwa, a także od pana Schwanke na temat zasad kwestowania. Po odebraniu puszek wolontariusze ruszyli na ulice Zaniemyśla. Nikogo nie zrażała dżdżysta i chłodna pogoda. Młodzież uzbierała 6099,72zł. Dziękujemy wolontariuszom oraz wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki!
J. Kaźmierczak
10
Filharmonia Pomysłów „Supermarket Tańczących Skarpet”
13 grudnia odbyło się kolejne muzyczne przedstawienie edukacyjne Filharmonii Pomysłów. Akcja toczy się w markecie obuwniczym. Tym razem artyści zapoznali dzieci z różnymi rodzajami tańca. Był hip- hop, balet, rumba i rock and roll. Na koniec dzieci tańczyły razem z artystkami i jak co miesiąc świetnie się bawiły.
Koncert Kolęd
21 grudnia odbył się Koncert Kolęd. Chętni i utalentowani uczniowie prezentowali kolędy oraz piosenki świąteczne przed społecznością szkolną. Wśród występujących byli uczniowie od klasy czwartej do trzeciej gimnajzum.
18Widownia mogła usłyszeć między innymi kolędy: „Wśród nocnej ciszy“,“Anioł pasterzom mówił“, „Przybieżeli do Betlejem“, „Lulajże Jezuniu“, „Gdy śliczna Panna“; piękne piosenki: „Nie ma, nie ma ciebie“, „Maryjo, czy wiesz“, „Święta, święta“, Świeta w nas“ oraz radosne i popularne: „Let it snow“ i „Last Christmas“. Utwory były wykonywane a cappella, z akompaniamentem pianina, skrzypiec, flażoletów i gitar. Artyści zaśpiewali w trzech językach po polsku, angielsku oraz po ukraińsku.
KOLĘDOWANIE KLAS 1 – 3
W dniu 21 grudnia ogarnęła naszą szkołę magia Świąt Bożego Narodzenia. Odświętnie ubrani uczniowie klas 1 – 3 oraz klasy 7 E wraz z wychowawcami spotkali się w świetlicy na wspólnym kolędowaniu.
6Kolędowanie to jeden z piękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych, który warto kultywować. Każda klasa zaprezentowała wybraną przez siebie kolędę, pastorałkę lub piosenkę o tematyce świątecznej. Obok pięknego śpiewu były też przepiękne układy taneczne, scenę rozświetlały lampki na choince oraz zimne ognie. Po prezentacjach rozśpiewaliśmy się wspólnie. Prym wiodła pastorałka GORE GWIAZDA JEZUSOWI połączona z ruchową aranżacją. Śpiewom nie było końca…
Siedząc przy choince, w gronie kolegów i przyjaciół, poczuliśmy z nimi szczególną więź, radość ze spotkania, doznaliśmy wielu przyjemnych emocji.
SPOTKANIE PRZY CHOINCE W KLASIE 3 A
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny czas, na który czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli.
W dniu 20 grudnia uczniowie klasy 3 A spotkali się przy choince i świątecznym stole wraz z rodzicami i rodzeństwem. Dzieci zaprezentowały przedstawienie jasełkowe WITAMY PANA JEZUSA, które w połączeniu z piękną scenerią wprowadziło wszystkich obecnych w świąteczny nastrój. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami oraz pastorałkami. Rodzice i rodzeństwo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewu. Po pięknym występie małych aktorów nie mogło zabraknąć prezentów. Jak co roku ogromnym przeżyciem dla dzieci była wizyta Gwiazdora. Trzeba było się naprawdę postarać, aby otrzymać prezent. Gwiazdor w tym roku był bardzo wymagający…
6
Hej kolęda, kolęda!
Tradycyjnie jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ryszarda Wincentego Berwińskiego w Zaniemyślu kolędowali. Byliśmy w instytucjach użyteczności publicznej, sklepach, zakładach produkcyjnych w naszej miejscowości. Kolędowaliśmy na ulicach Zaniemyśla i wśród kolegów i koleżanek. Wszyscy nas miło przyjmowali i słuchali z uwagą naszego przedstawienia. Obdarowali nas hojnie słodyczami i datkami pieniężnymi, które przeznaczyliśmy na nasz Samorząd Uczniowski.
WYCIECZKA KLAS TRZECICH DO GNIEZNA
W dniu 19 grudnia uczniowie klas trzecich pod opieką swoich wychowawców wybrali się na wycieczkę do Gniezna. Odwiedziliśmy Teatr im. Aleksandra Fredry, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Wigilijna Opowieść” oparty na motywach opowiadania Karola Dickensa. Ukazanie przemiany skąpca Ebenezera Scrooge’a zachodzącej w czasie nocy wigilijnej, podsunęło niektórym temat do własnych przemyśleń.
18Zwiedziliśmy także Fabrykę Bombek Świętego Mikołaja. Obserwowaliśmy cztery podstawowe etapy powstawania bombek: dmuchanie rozgrzanego do 1000 stopni Celsjusza szkła i nadawanie mu odpowiedniego kształtu; srebrzenie; malowanie i ręczne dekorowanie bombek. Na pamiątkę każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem.
Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do Zaniemyśla.
Zbiórka karmy
W listopadzie i grudniu Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło akcję „Pełna miska dla schroniska". Zbieraliśmy karmę dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wielkopolskiej. Zebraliśmy ponad 100kg suchej i mokrej karmy, a także akcesoria dla zwierząt: miski, obroże, podkłady higienieczne oraz ponad 50 kocy i ręczników. Dokładnego przeliczenia darów dokonały wolontariuszki z klasy IIIc: Emilia, Oliwia oraz dwie Martyny. Dary zostały zawiezione przez pana Huberta Perza. Wszystkim darczyńcom i pomocnikom serdecznie dziękujemy!
SPOTKANIE WIGILIJNE W KLASIE 1C
17 grudnia był wyjątkowym dniem dla klasy 1c! W tym dniu dzieci "zamieniły się" w aktorów i wystąpiły w "Jasełkach" przed Rodzicami i rodzeństwem. Zgromadzona publiczność miała okazję na nowo przeżyć historię małego Jezuska, Maryi i Józefa. Do stajenki, w której urodził się Jezus przybyli Aniołowie, Pasterze i dostojni Królowie!
9Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, a po przedstawieniu świętowaliśmy przy pierniczkach i ciastach upieczonych przez Rodziców. Było to piękne grudniowe popołudnie, w którym dorosłym udało się oderwać od trosk dnia codziennego, a dzieciom sprawiło wiele radości.
Klasę 1c odwiedził również Gwiazdor, który wręczył każdemu dziecku prezent i pozował do wspólnej fotografii.
Obiecaliśmy sobie, że w przyszłym roku również zorganizujemy Klasowe Jasełka
Świąteczne spotkanie w klasie I B
Dzieci z klasy I b zaprosili swoich Rodziców na przedstawienie Jasełkowe pt. „Tadek Niejadek i przyjaciele idą do Betlejem.”
Uczniowie pięknie odegrali role Trzech Króli, Maryi, Józefa, Aniołów i dzieci, które postanowiły zmienić swoje zachowanie, odwiedzić Betlejem i spotkać Jezusa.
19Głośny i radosny śpiew kolęd oraz układy taneczne przygotowane przez małych artystów przypomniały nam, że najpiękniejszy czas Świąt Bożego Narodzenia jest już blisko.
Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem publiczności za wykonanie przedstawienia. Po występie dzieci wręczyły Rodzicom przygotowane upominki. Świąteczne spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
WYCIECZKA KLAS TRZECICH DO ARENDEL
Z okazji mikołajek uczniowie klas trzecich udali się na wycieczkę do ARENDEL – wyjątkowego miejsca stylizowanego na wioskę norweską. Nic nie jest tu przypadkowe, wszystko nawiązuje do Skandynawii – od drewnianych domków, przez wystrój wnętrz, aż do zwierząt.
18Podczas spaceru po Arendel odwiedziliśmy zagrody zwierząt. Spotkaliśmy ciekawskie renifery, przyjazne kuce szetlandzkie i majestatyczne kuce fiordzkie. Bawiliśmy się z animatorką zabaw i kleiliśmy bałwanka. Spotkaliśmy się ze Świętym Mikołajem i jego żoną. Mieliśmy okazję, aby osobiście wręczyć napisane wcześniej listy do Świętego Mikołaja. Było też ognisko z kiełbaskami i zabawy na powietrzu. W nagrodę za to, że byliśmy grzeczni (tak stwierdził Święty Mikołaj), każdy z nas otrzymał od Świętego Mikołaja pamiątkowy Dyplom Grzecznego Dziecka.
Szkoda, że na kolejne spotkanie z Mikołajem trzeba czekać cały rok…
WIECZÓR MIKOŁAJKOWY W KLASIE 3 A
W dniu 7 grudnia obchodziliśmy w naszej klasie mikołajki. Był to rodzinny wieczór gier i zabaw. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy rodziców i rodzeństwo.
17Dzięki tacie Pawła – panu Jackowi, przenieśliśmy się w wirtualny świat, w którym graliśmy w tenisa ziemnego, tenisa stołowego oraz kręgle. Były także tańce z wirtualnymi tancerzami. Rysowaliśmy na laptopach w D 3. Na Xboxach rozgrywaliśmy wyścigi z udziałem najszybszych aut na świecie Ferrari i Porsche. Ale nasze zabawy toczyły się nie tylko wokół gier wirtualnych. Graliśmy w bilarda, piłkarzyki. Były układanki, gry konstrukcyjne i planszowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra „Karaluch w labiryncie”. Wiele atrakcji dostarczyła dzieciom zabawa polegająca na strzelaniu do pojawiających się na ścianach duszków oraz „Wyścigi agentów”, podczas której dzieci mogły WYJĄTKOWO TEGO WIECZORU biegać po szkolnym korytarzu.
Nie zabrakło również posiłku. Rodzice zamówili pyszną pizzę.
WSZYSCY BAWILIŚMY SIĘ WSPANIALE.
Archiwum Aktualności