• Wycieczka do Trójmiasta

• 27.08.2018 21:44
        • W dniach 6 - 9.05.2018 roku odbyła się trzydniowa wycieczka uczniów klasy VIc do Trójmiasta – największej i najatrakcyjniejszej aglomeracji na Pomorzu. Trzy powiązane ze sobą, a jednocześnie niezwykle różnorodne miasta: Gdańsk, Gdynia i Sopot zapewniły nam moc atrakcji.

• Zwiedzanie zaczęliśmy od Westerplatte. Właśnie tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. Nazwa Westerplatte stała się symbolem walki o wolność. W Gdańsku szliśmy ulicą Mariacką. Bardzo zaciekawiły nas pracownie bursztynu, które są chętnie odwiedzane. Złota Brama to jedna z kultowych bram w Gdańsku. Rzeźby znajdujące  się na bramie są alegoriami cnót obywatelskich – czyli Pokój, Wolność, Bogactwo, Sława. Z kolei patrząc od strony ul Długiej dostrzegliśmy personifikacje Roztropności, Mądrości, Sprawiedliwości i Zgody. Tuż przed Dworem Artura podziwialiśmy fontannę Neptuna – symbol  miasta. W tle fontanny dostrzegliśmy Ratusz Główny. Po zakwaterowaniu się pensjonacie Antalya  poszliśmy przywitać się Morzem Bałtyckim. W ciepłych promieniach zachodzącego słońca z trudem powstrzymywaliśmy się od wchodzenia do wody. W Sopocie postanowiliśmy przejść się po molo im. Jana Pawła II. Jest to najdłuższy obiekt drewniany w Europie, liczy niecałe pół kilometra długości. W Gdyni zwiedziliśmy ORP- Błyskawicę – polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937.  Przy wejściu na okręt mieliśmy szczęście spotkać Komandora Waltera Jarosza. Przeszliśmy się przez Skwar Kościuszki na Molo Południowe, przez którego środek biegnie Aleja Jana Pawła II, czyli deptak spacerowy (sklepy z pamiątkami). W katedrze Oliwskiej w Gdańsku wysłuchaliśmy 20 - minutowego koncertu organowego, w czasie którego uwagę przykuwały liczne ruchome elementy organów. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Hel. Hel to popularny kurort nadbałtycki położony na samej północy Polski. Wody Bałtyku otaczają go z trzech stron dając tym samym niesamowite wrażenie. Tu znajduje się placówka badawcza opiekująca się chorymi i słabymi fokami szarymi oraz prowadzi rozród młodych foczek, wypuszczanych do naturalnego środowiska. Podziwialiśmy popisy fok podczas ich karmienia.

Można byłoby jeszcze opisywać dużo zabytków, wspaniałe widoki. Jednak wszystko to pozostanie w naszej pamięci. Dołączymy jeszcze do nich niesamowite wieczory w pensjonacie, grę w bilard, czy wieczorne rozmowy, które przemieniały się w nocne. Jednak rankami byliśmy zawsze uśmiechnięci i zadowoleni.

Dziękujemy rodzicom uczniów za umożliwienie przeprowadzenia tej wycieczki.

Pani Agnieszce Kordackiej z Biura Turystycznego Oskar Dominowo za wspaniałą organizację i opiekę w czasie wycieczki.

Chcemy także podziękować wszystkim uczniom klasy VIc za odpowiedzialność, dyscyplinę i wspaniałe humory w ciągu tych trzech dni.

Opiekunowie Barbara Koput i Alina Szymańska