• Dzień Patrona 28.02.2018 r.

• 27.08.2018 21:56
        • W dniu 28 lutego 2018 roku Szkoła Podstawowa świętowała 199 rocznicę urodzin patrona szkoły – Ryszarda Wincentego Berwińskiego. Ten poeta, reprezentant okresu romantyzmu, urodził się w pobliskiej Polwicy. Był działaczem politycznym, folklorystą i demokratą zawsze gotowym do walki o niepodległość Polski.

• Uroczysty dzień rozpoczęto w szkole apelem, w którym wzięła udział społeczność szkolna - dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie. Dzieci i młodzież uczestniczyły w rozmaitych projektach.

Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w specjalnej akademii poświęconej patronowi, którą przygotowały klasy 3a i 3d. Najmłodsi nawiązali do faktu, że mały Ryszard był mieszkańcem Polwicy i dlatego szczególną uwagę zwrócili na walory turystyczne naszej małej ojczyzny. Dostrzegając piękno Zaniemyśla i jego okolic przygotowali piękne foldery, w których zawarli podstawowe informacje na temat historii, zabytków i innych atrakcji naszej miejscowości.

Klasy 4-6 brały udział w projekcie związanym z Powstaniem Wielkopolskim. To właśnie w tym roku przypada 100 rocznica wybuchu powstania. Uczniowie wykonywali więc po pierwsze kartki okolicznościowe, które upamiętniały ten powstańczy zryw. Nie zabrakło na kartkach rozet, krzyży powstańczych oraz innych wyobrażeń dotyczących powstania. Najlepsze prace znalazły się na wystawie szkolnej, zorganizowanej w Dniu Patrona. Zadaniu plastycznemu towarzyszyła narada z wychowawcą, mająca na celu ustalenie powiązań Zaniemyśla z powstaniem. Punktem kulminacyjnym projektu był konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Pytania dotyczyły nie tylko powstania, ale i sytuacji Wielkopolski w XIX wieku, I wojny światowej oraz początków II Rzeczypospolitej. Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęła klasa VIb (Nikola Andrzejewska, Julia Gorzała i Aurelia Krych), drugie miejsce zdobyli reprezentanci klasy Va (Anna Kajdan, Kornelia Kujawa i Maria Puszka), na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie VIa (Łucja Gomułkiewicz, Stanisław Kajdan i Kinga Podrzycka).

W ten sposób, jak co roku, uczniowie upamiętnili patrona szkoły – Ryszarda Wincentego Berwińskiego, romantyka swoich czasów.