Program wycieczki składał się z prezentacji działania ITPOK i jego roli w gospodarce odpadami oraz przejścia ścieżką edukacyjną przez najważniejsze miejsca w instalacji (hala wyładowcza, bunkier na odpady, sterownia, hala kotłów, maszynownia). Przywożone do instalacji odpady są ważone i ewidencjonowane. Następnie pojazdy z odpadami trafiają do hali dostaw, gdzie są wysypywane bezpośrednio do ogromnego bunkra, po czym trafiają do komory spalań. Temperatura spalania odpadów może wynieść aż 1 000 °C i jest znacznie wyższa od temperatury osiąganej w piecach domowego użytku. Dzięki temu już w komorze spalania następuje znaczna redukcja powstających zanieczyszczeń. Skuteczność zastosowanych metod oczyszczania spalin wynosi 99%.
Wytworzoną energię elektryczną zakład przesyła do sieci energetycznej. Energia cieplna zaś, w postaci wody grzewczej, jest dostarczana do VEOLIA Energia Poznań a stamtąd w postaci ciepła trafia do mieszkań Poznaniaków.
W procesie termicznego przekształcania odpadów powstają pozostałości po procesowe: żużle w wyniku spalania i pyły z oczyszczania spalin. Są one odpowiednio zagospodarowywane na terenie instalacji i poddane procesom odzysku. W instalacji odzyskuje się z żużli metale żelazne i nieżelazne, a pozostała frakcja może być wykorzystana jako domieszka do kruszywa budowlanego. Z kolei pyły mogą być użyte jako wypełnienie pustych wyrobisk w kopalniach soli.
Uczniowie zobaczyli, jak funkcjonuje instalacja oraz dowiedzieli się, jaka jest jej rola w systemie gospodarowania odpadami.