• Aktualności

      • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA I 100. ROCZNICA WYBUCHU III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO W NASZEJ SZKOLE.

      • KLASY 4 - 8

       W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 4 -8 przez cały tydzień biorą udział w lekcjach okolicznościowych poświęconych uchwaleniu tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Konstytucja była wielkim krokiem na drodze ku reformie szlacheckiej Rzeczypospolitej. Dzięki materiałom edukacyjnym z Zamku Królewskiego w Warszawie nasi uczniowie mają okazję obejrzeć zamek – miejsce podpisania konstytucji. Zapoznają się też z obrazem Jana Matejki „  Konstytucja 3 Maja”. Dodatkowo podczas lekcji historii uczniowie klas  7-8 omawiają wydarzenia sprzed 100 lat. 2 maja tego roku przypada bowiem ważna rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Przypomnijmy, że powstanie to zakończyło się przyłączeniem tzw. polskiego Górnego Śląska do II RP.  Na podsumowanie zajęć w klasach 4-8 ogłoszono dwa konkursy: pierwszy dla klas 4-6 o Konstytucji 3 Maja, a dla uczniów klas 7-8 o powstaniu na Śląsku. Ogłoszenie wyników nastąpi w przyszłym tygodniu.

      • Dzień Ziemi

      • Samorząd Uczniowski sprawdził i potwierdza, że uczniowie klas 1-3 potrafią dbać o środowisko i to na różne sposoby. Zobaczcie sami, zapraszamy!

       Poniżej przedstawiamy także wyniki szkolnego konkursu z okazji Dnia Ziemi. Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim za udział.

       (W filmie przedstawiono zdjęcia uczniów, którzy pokazują, jak dbają o środowisko. W tle melodia piosenki pt. "Moja planeta").

       (Zdjęcia przedstawiają wyniki konkursu z okazji Dnia Ziemi. Jasna kolorystyka, w tle motyw roślinny),

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • ZAKOŃCZENIE TRZECIEGO ETAPU

       Miło nam zakomunikować, iż  zakończyliśmy III etap działań w projekcie uczniowskim „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski”. Informacja o tym dotarła do nas w ostatni piątek. Przypomnijmy, że głównym celem tego etapu było zebranie wiadomości o naszej bohaterce – pani Jadwidze Prinz.

       Choć spotkanie z córkami pani Jadwigi zostało przesunięte na maj, staraliśmy się uzupełnić te wiadomości, które już mamy. I tak ciekawych informacji na temat pani Jadwigi oraz letniego wypoczynku nad Jeziorem Łękno udzieliła nam pani Maria Pławska.

       Oprócz tego chcieliśmy na tym etapie poszerzyć naszą wiedzę na temat niektórych osób jak na przykład Jadwiga z Działyńskich Zamoyska czy Henryk Derwich. Interesowały nas też zagadnienia takie jak Szkoła Gospodarstwa Domowego w Kórniku, Generalne Gubernatorstwo i powojenny Zaniemyśl…

       W ostatnich dwóch miesiącach podjęliśmy również działania związane z zaprezentowaniem zdobytych wiadomości o naszej bohaterce. A więc 16 lutego odbyły się warsztaty plastyczne, których celem było poznanie ciekawych technik plastycznych. Te umiejętności przydały nam się podczas tworzenia prac plastycznych upamiętniających poszczególne sceny z życia naszej bohaterki. Wszystkie prace trafiły do wspólnego albumu, czyli znalazły się w prezentacji multimedialnej, którą wkrótce udostępnimy.

       Kolejnym zadaniem, które wyznaczyliśmy sobie na tym etapie było utrwalenie na fotografiach miejsc związanych z nasza bohaterką. A więc uczniowie wyruszyli w teren, by wykonać zdjęcia poszczególnych miejscowości, ulic, zaułków, budynków… Szczególną uwagę zwróciliśmy na leśniczówkę w Łęknie, w której pani Jadwiga spędziła większość życia i z którą była mocno związana. O tym miejscu powstał krótki film, który nakręciły Julia oraz Milena z grupy projektowej.

       Chcemy się też podzielić naszą wiedzą o pani Jadwidze, kręcąc krótki film o jej życiu. I dlatego w dniu 9 marca odbyliśmy warsztaty filmowe, które pomogły nam zaplanować dalsze działania. Zakończyliśmy prace nad scenariuszem oraz skompletowaliśmy obsadę. Obecnie kręcimy i montujemy film o życiu naszej bohaterki.

       Ciąg dalszy nastąpi…

      • Drzwi Otwarte ZST w Śremie

      • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
       W związku z ograniczeniami nie możemy spotkać się w murach Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie. Dlatego zapraszamy na Drzwi Otwarte, które odbędą się dnia 27 kwietnia 2021 r. o godzinie 15:00. Drzwi Otwarte będą transmitowane online pod linkiem: meet.google.com/jiq-zubm-gca

       Młodzież zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.zst.srem.pl oraz szkolnego Facebooka, gdzie zamieszczone są informacje na temat kierunków kształcenia w Naszej Szkole oraz wiadomości na temat procesu rekrutacji.

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • (ZDJĘCIA PRZEDSTAWIAJĄ ZANIEMYŚL DAWNIEJ I DZIŚ).

       W kolejnym etapie naszego projektu - Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski zajęliśmy się utworzeniem albumu fotograficznego o powojennym Zaniemyślu. Nasza bohaterka – pani Jadwiga Prinz sprowadziła się do leśniczówki w Łęknie po wojnie. Odtąd była związana z Zaniemyślem już do końca życia. A przypomnijmy, iż żyła do 2007 roku.

       Jak wyglądał Zaniemyśl kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu? Spróbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie. Zrobiliśmy kilka zdjęć, przeprowadziliśmy kilka wywiadów. Rezultatem naszej pracy jest album multimedialny. Zawiera on współczesne zdjęcia Zaniemyśla oraz stare widokówki i zdjęcia, które udało nam się zdobyć.

       Album zaprezentujemy podczas uroczystości zakończenia projektu w naszej szkole.

      • Zakończenie projektu w klasie 2c

      • Uczniowie klasy 2c właśnie ukończyli projekt Ekologia. Jak chronić środowisko? organizowany w ramach programu Uniwersytetu Dzieci w Klasie. Uczniowie zrealizowali cykl lekcji z zakresu edukacji przyrodniczej autorską Metodą Pytań i Doświadczeń. Podczas kreatywnych zajęć  rozwinęli umiejętność obserwacji i wnioskowania oraz pogłębili wiedzę z zakresu ochrony przyrody. Kształtowali również kompetencje społeczne i emocjonalne.

       (Zdjęcia przedstawiają prace uczniów klasy 2c wykonane w ramach projektu "Ekologia.Jak chronić środowisko")

      • Spotkanie ósmoklasistów z przedstawicielką Zespołu Szkół Rolniczych

      • Uczniowie klas ósmych wzięli udział w kolejnym spotkaniu, mającym na celu rozpoznanie w ofertach edukacyjnych szkół ponadpodstawowych. Dzisiaj na zajęciach on-line gościliśmy przedstawicielkę z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej 

       (Zdjęcia przedstawiają spotkanie uczniów klas ósmych z przedstawicielką Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej).

      • Spotkanie ósmoklasistów z przedstawicielem LO Środa

      • Uczniowie klas ósmych wzięli udział w kolejnym spotkaniu, mającym na celu rozpoznanie w ofertach edukacyjnych szkół ponadpodstawowych. Na zajęciach on-line gościliśmy przedstawicielkę z LO Środa.

       (Zdjęcia przedstawiają spotkanie online uczniów klas ósmych z przedstawicielem LO Środa).

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • Fotografia i film.

       Grupa projektowa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski postanowiła utrwalić na fotografiach miejsca związane z życiem swojej bohaterki – pani Jadwigi Prinz.

       W związku z tym uczniowie wyruszyli w teren. Zdjęcia wykonano w Zaniemyślu, Kórniku i Trzebawiu. Następnie  umieszczono je z odpowiednim opisem w albumie, który wkrótce zostanie zaprezentowany na forum szkoły.

       Jest jednak jedno miejsce, które wymaga szczególnego upamiętnienia. Otóż pani Jadwiga większość swojego życia spędziła w leśniczówce Łękno. Bardzo kochała to miejsce. Krótki film o leśniczówce nagrały więc i zmontowały dwie dziewczyny – Julia i Milena z klasy VII c