• Aktualności

      • "Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke w kl. 1b

      • Jest wiele sposobów na omawianie lektury z uczniami. Dzisiejsza lekcja była tego dobrym przykładem, bowiem dzieci z klasy Ib swoją wiedzę na temat książki mogły … włożyć do pudełka po butach. Zadaniem każdego z uczniów było zebranie jak największej liczby rekwizytów kojarzących im się z lekturą i włożenie ich do specjalnie przygotowanego na dzisiejsze zajęcia pudełka lub torby. Każde z dzieci wykazało się pomysłowością i udowodniło, że zna treść lektury. Każdy też miał okazję zaprezentować swoją kolekcję skarbów i opowiedzieć, dlaczego zdecydował się na takie, a nie inne drobiazgi.

       (Zdjęcia przedstawiają relację z zajęć podczas których uczniowie klasy 1b omawiają lekturę "Detektyw Pozytywka").

      • Mała książka, wielki człowiek - kl. 1b

      • Czytanie to niezbędna i pasjonująca umiejętność. Na czytanie każdej książki można mieć jakiś pomysł: na stojąco, na leżąco, śpiewając, tańcząc. Wspólne spędzanie czasu z książką daje radość i pobudza ciekawość.

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów klasy 1b czytających książki na różne sposoby).

      • Zakończenie zajęć - Centrum Mistrzostwa Informatycznego

      • W tym tygodniu dwie grupy projektowe pizzą, dyplomami i drobnymi upominkami zakończyły zajęcia w ramach projektu „Centrum Mistrzostwa Informatycznego”. Poniżej kilka zdjęć z realizacji projektu:

       (Zdjęcia przedstawiają uczniów biorących udział w zajęciach w ramach projektu "Centrum Mistrzostwa Informatycznego).

      • Kolejne zadanie wykonane! - projekt EkoSzkoła

      • Klasa 7b zrealizowała następne zadania w ramach projektu EKO Szkoła. Tym razem wykonali film, w którym zaprezentowali jak dbamy o Nasze najbliższe środowisko. Film montowały Gabrysia i Weronika z 7b. Zapraszamy do oglądania.

       (Film przedstawia sposoby dbania o środowisko zaprezentowane przez uczniów klasy 7b w ramach projektu Eko Szkoła. W tle melodia: Pół kroku stąd  - Vaiana).

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • WYCIECZKA DO MUZEUM LEŚNICTWA W GOŁUCHOWIE

       W dniu 28 maja grupa projektowa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski udała się na wycieczkę do Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie. Celem wyjazdu było zdobycie informacji o bogactwie przyrodniczym polskich lasów. Nasza bohaterka pani Jadwiga Prinz była bowiem żoną leśniczego Władysława Prinza. Mieszkali w leśniczówce w Łęknie, a pani Jadwiga wspomagała męża w jego pracy. Kochała las. Muzeum funkcjonuje w 3 zabytkowych obiektach, my zwiedziliśmy Powozownię i Owczarnię. Naszą uwagę przykuły dzieła sztuki inspirowane lasem. Po wizycie w muzeum poszliśmy na spacer do pobliskiego lasu, by przyjrzeć się żubrom, konikom polskim, danielom i dzikom.

       Dodatkowym punktem naszej wycieczki były odwiedziny jednego z najpiękniejszych w Polsce miejsc – zamku w Gołuchowie. To dzieło życia Izabelli Czartoryskiej mieliśmy okazję zwiedzać z przewodnikiem. Oprowadził nas po wnętrzach i opowiadał o historii tego miejsca.

       W drodze powrotnej odwiedziliśmy cmentarz w Zaniemyślu i zatrzymaliśmy się na moment przy grobie Jadwigi.

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • GALA FINAŁOWA

       W dniu 27 maja odbyła się w naszej szkole gala finałowa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski. Chcieliśmy uczcić zakończenie prac nad biogramem Jadwigi Prinz. I jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na naszą uroczystość przybyła rodzina naszej bohaterki oraz wszyscy Ci, którzy nam w tej pracy pomagali. Podczas spotkania przypomnieliśmy kolejne etapy powstawania biogramu. Od wyboru bohaterki, poprzez poszukiwanie informacji aż do sposobu ich zaprezentowania. Przy tej okazji poznaliśmy bazy do wyszukiwania przodków i programy do tworzenia drzew genealogicznych, zrobiliśmy wiele zdjęć, przeprowadziliśmy ważne wywiady, nakręciliśmy film o Jadwidze. Spotkanie było okazją do zaprezentowania zgromadzonych materiałów, a więc biograficznych informacji o Jadwidze, zdjęć zrobionych w miejscach bliskich naszej bohaterce oraz filmu o niej. Na zakończenie projektu czeka nas jeszcze wycieczka do Gołuchowa oraz spotkanie z p. Anną Chudzińską – opiekunem podprojektu CDEW

      • Projekt Eko Szkoła

      • W ramach projektu Eko Szkoła, klasa 7b utworzyła ulotkę na której znajdziecie zasady ekologa – czyli jak być eko. Ulotki możecie zobaczyć w szkole i zabrać ze sobą.

       (Zdjęcia przedstawiają ulotki przygotowane przez uczniów kl. 7b w ramach projektu Eko Szkoła). 

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • W piątek 21 maja grupa projektowa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski udała się na wycieczkę do lasu. Dlaczego? Nasza bohaterka Jadwiga była żoną leśniczego Władysława Prinza. Od 1945 roku mieszkali w leśniczówce Łękno. Jadwiga bardzo pokochała tę okolicę – spacerowała po lesie, pływała kajakiem po jeziorze. Ona kochała las. A więc powody naszej wędrówki po lesie są oczywiste. Dla nas to też był pamiętny dzień, gdyż po długim czasie mogliśmy wyjść z domów, spotkać się i spędzić czas razem. Trasa naszego spaceru wiodła ścieżką edukacyjną wokół jeziora Łękno. To wspaniałe obserwować jak przyroda budzi się do życia.

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • Nasza grupa projektowa, która działa w ramach „Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski” kończy powoli prace nad biogramem Jadwigi Prinz. Przypomnijmy, iż w przyszłości znajdzie się on w wirtualnej encyklopedii.

       Jadwiga urodziła się w Kórniku w 1917 roku. Chodziła do Szkoły Powszechnej w tym mieście, a potem do Szkoły Gospodarstwa Domowego przy Zamku Kórnickim. Warto tutaj wspomnieć, iż  ta pierwsza szkoła gospodarcza na ziemiach polskich została założona 24 czerwca 1882 roku przez Jadwigę z Działyńskich Zamoyską.

       Od rodziny naszej bohaterki  otrzymaliśmy piękne stare fotografie, na których widać Jadwigę z koleżankami i nauczycielami. Zdjęcia pochodzą z lat  trzydziestych XX wieku. Na jednym z nich szkolna grupa pozuje przed Zamkiem w Kórniku. Inna fotografia upamiętnia pobyt uczennic nad polskim morzem. Niestety nie znaliśmy nazwisk osób uwiecznionych na tych cennych pamiątkach z przeszłości.

       Tymczasem zbierając informacje o naszej bohaterce natrafiliśmy na strony „Kórnik. Spacer w czasie”. Odnaleźliśmy panią Jadwigę na zdjęciach uczniów szkoły powszechnej z 1928 i 1932 roku. To nasunęło nam pomysł, aby zwrócić się z prośbą o pomoc do pana Jakuba Mąderka, który redaguje tę stronę. I w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy wsparcie. Pan Jakub pomógł nam rozpoznać niektóre z osób na zdjęciach. A co więcej udostępnił kolejne fotografie do naszych poszukiwań. Jesteśmy bardzo wdzięczni za współpracę. Zachęcamy ponadto do lektury ciekawych artykułów na stronie „Kórnik. Spacer w czasie”.

      • WYNIKI SZKOLNYCH KONKURSÓW HISTORYCZNYCH

      • W maju odbyły się w naszej szkole dwa konkursy historyczne. W pierwszym z nich, zorganizowanym z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, wzięło udział 34 uczniów z klas 4-6. Natomiast drugi konkurs przeprowadzony został w związku z 100. rocznicą wybuchu III powstania śląskiego.  Rywalizowało w nim 8 uczniów klas 7-8.   

       Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za ich pracę i zaangażowanie!!!

      • Dzień Witaminki

      • Z takimi śniadaniami wszyscy uczniowie w naszej szkole mają zasilanie do działania przez cały dzień. Jak zawsze udowodniliście, że w warzywach i owocach jest moc!

       (W filmie zaprezentowano zdjęcia uczniów wykonane w ramach obchodów Dnia Witaminki. W filmie wykorzystano utwór Justin Timberlake - "Can't stop the feeling!").

      • CYFROWA W NASZEJ SZKOLE

      • Grupa projektowa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski zakończyła prace nad filmem o życiu swojej bohaterki – pani Jadwigi Prinz.

       Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od warsztatów filmowych, które odbyliśmy jeszcze w marcu. Potem trwały prace nad scenariuszem. Warto tutaj wspomnieć, iż zajęcia te poprowadziła pani Agnieszka Michałowska – polonistka z naszej szkoły. Pani Agnieszka pomogła nam również przy pisaniu scenariusza.

       Następnie wybraliśmy aktorki, aktorów, kamerzystę i montażystę. Zastanawialiśmy się, gdzie powinniśmy nakręcić film i jakie rekwizyty są nam potrzebne. Przeprowadziliśmy pierwsze próby. I wreszcie pod koniec kwietnia rozpoczęliśmy nagrywanie kolejnych scen. Naszym planem zdjęciowym była szkoła oraz leśniczówka w Łęknie. Na szczęście kręcenie filmu przebiegało sprawnie i dwa dni robocze wystarczyły na zebranie materiału filmowego. Dodajmy, że w opisany proces powstawania naszego filmu bardzo zaangażowała się Julka z klasy 7c.  Była nie tylko aktorką w niektórych scenach, ale  nagrywała film oraz podjęła się jego montażu.

       W naszym filmie w rolę Jadwigi wcieliła się Milena, z kolei jej męża Władysława zagrał Kacper. W pozostałych rolach wystąpili: Zosia, Olga, Kamil, Dawid, Adam i Kacper - wszyscy z klasy 7c.

       Podczas uroczystej gali, którą chcemy zorganizować w maju na zakończenie projektu, zaprezentujemy nasz film. Nosi on tytuł „Z życia Jadwigi Prinz”.